We have bought our air tickets already.

We have bought our air tickets already.

We chose Ukrainian Airlines. It is going to be a long and quite complicated trip !!!

First we are going to go by two minibuses with drivers (THANK YOU TO TOYOTA CAROLINA BIELSKO for their sponsorship) from Bielsko-Biala via Cracow to Ukrainian border.

We have to rent a minibus from border to Lviv Aiport then. Our flight is via Kiev to Almaty (Kazakhstan).

We are going to rent a bigger minibus with driver from Almaty Airport to Jeti Oguz nr Karakol in Kyrgyzstan at the end. It will take us probably 48 hours to reach our QTH in Kyrgyzstan.

The house in Kyrgyzstan is booked as well. We will obtain the Kyrgyz amateur radio license probably in March/April 2018.

 


Ruszają przygotowania do wyprawy. Bilety lotnicze już kupione:)

Wybraliśmy Ukraińskie Linie Lotnicze. Zapowiada się bardzo długa i skomplikowana podróż.

Na początku pojedziemy dwoma minibusami z kierowcami (podziękowania dla naszego sponsora – TOYOTA CAROLINA BIELSKO) z Bielska-Białej przez Kraków do granicy z Ukrainą.

Później będziemy zmuszeni wynająć transport po ukraińskiej stronie i dojechać do lotniska we Lwowie. Dalej już lot przez Kijów do Almaty w Kazachstanie.

Później wynajęcie dużego minibusa z kierowcą i przejazd z Almaty do Jeti Oguz koło Karakol w Kirgistanie (390 km). Cała podróż przypuszczalnie zajmie nam około 48 godzin.

Nasz dom w Kirgistanie mamy również już zarezerwowany. Kirgiską licencję otrzymamy prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia 2018.